Ендопротезування – це операція по заміні суглоба на високотехнологічний протез, який повністю повторює фізіологічну форму і функціональність здорового суглоба людини. Таку операцію призначають при захворюваннях суглобів, таких як артроз, артрит, а також тяжких травмах, які спричинили руйнування суглоба, або травмах суглоба, які супроводжуються значним зменшенням рухливості і болем. Ендопротезування дає можливість виправити деформацію кінцівки, позбутися больового синдрома, покращити або навіть повністю відновити фізичну активність. Протез для кожного пацієнта підбирається індивідуально. За даними світової статистики за останнє десятиліття понад півтора мільйона людей на рік проходять операцію із заміни тазостегнового суглоба. Зносостійкість ендопротеза складає близько 20-ти років і при необхідності його можна замінити повторно. Але, успішно виконана операція з ендопротезування – це тільки половина гарантії повного одужання, решта – це реабілітація і наполеглива і кропітка праця самого пацієнта.

Етапи реабілітації після ендопротезування

Реабілітація після операції по заміні великих суглобів – невід’ємний етап лікування, кінцева мета якого – відновлення тонусу м’язів і функцій кінцівки.

Відновлювальний період після операції складається з 3-х етапів: раннього, пізнього і віддаленого.
Основні принципи успішної реабілітації – це:

  • ранній початок,
  • безперервність,
  • послідовність,
  • комплексність,
  • індивідуальний підхід при проведенні реабілітаційних заходів.

Загальна тривалість фізичної реабілітації – не менше одного року.
Реабілітаційна програма розробляється індивідуально для кожного періоду, виходячи зі стану і результатів пацієнта на момент початку кожного етапу.

Програма реабілітації після ендопротезування залежить від таких основних чинників:

  • вік пацієнта,
  • загальний стан здоров’я,
  • тонус м’язів,
  • складність операції,
  • реакція організму на оперативне втручання,
  • наявність інфекцій в суглобах.

Основні принципи реабілітаційної програми:

  • забезпечити максимальне приживлення ендопротеза і його правильну і безпечну функціональність: рухи суглоба мають бути комфортні, впевнені і безболісні, амплітуда руху суглоба повинна бути правильною;
  • навчити пацієнта правильному використанню ендопротеза, аби не допустити його передчасного зносу і пошкодження і небезпечного травмування кінцівки;
  • розробити суглоб, відновити силу м’язів і почуття балансу.

Ранній етап реабілітації після ендопротезування

Ранній етап реабілітації починається вже в стаціонарі. Пацієнт зобов’язаний дотримуватися певних правил. Наприклад, після операції із заміни тазостегнового суглоба пацієнт повинен:

  • спати кілька ночей після операції тільки на спині;
  • не робити різких поворотів або обертів прооперованою ногою;
  • не схрещувати ноги;
  • не згинати прооперовану ногу під кутом більше 90 градусів;
  • регулярно виконувати вправи для відновлення кровообігу.

Головні цілі раннього періоду реабілітації після протезування суглоба нижньої кінцівки: поліпшити циркуляцію крові в прооперованій кінцівці; прискорити загоєння післяопераційного шва; зменшити набряк; навчитися правильно позиціонувати кінцівку, навчитися сідати і потім вставати з ліжка; не допустити розвитку ускладнень післяопераційного періоду, таких як: пролежні, тромбози, застійна пневмонія.

Є деякі відмінності в процедурах ранньої реабілітації після заміни плечового суглоба. У перші тижні після операції взагалі не рекомендована реабілітаційна програма з відновлення рухливості. Впродовж першого місяця після операції суглоб має знаходитись у повному спокії, для цього застосовують спеціальний фіксуючий ортез (підтримуюча пов’язка). Пацієнт 2-2,5 тижні знаходиться під наглядом хірурга в клініці, а заняття з реабілітаційного курсу для розробки плечового суглоба пацієнт починає тільки через місяць.

Реабілітація в ранньому періоді після ендопротезування будь-яких великих суглобів проходить під наглядом декількох медичних фахівців: хірурга, фізіотерапевта, ерготерапевта, психолога. Додатково до занять з фахівцями пацієнту може бути призначений масаж, заняття на тренажерах, акватерапія.

Комплексна реабілітаційна програма дозволяє запобігти післяопераційних ускладнень (в тому числі тромбозів), значно покращити самопочуття пацієнта і підготувати його до повсякденного життя.

Відновлення після ендопротезування в умовах після стаціонару. Пізній реабілітаційний етап

Продовжувати реабілітаційні заходи можна також під наглядом фахівців лікарів-реабілітологів, фізіотерапевтів в реабілітаційному центрі, такому як Центр реабілітації «АКСІМЕД», або ж вдома, при чіткому дотриманні індивідуального плану реабілітації, розробленого лікарем.

Не можна забувати, що фізична терапія дуже важлива в реабілітації пацієнтів з ендопротезами. Фізіотерапевт підготує індивідуальні вправи для правильного фізичного навантаження на травмовану кінцівку, і, якщо операція виконувалася на колінному або тазостегновому суглобі, – медичні засоби для опори при ходьбі (ходунки, милиці), які дозволять значно збільшити рухливість, що дуже важливо на даному етапі відновлення. Також фізіотерапевт навчить, як правильно підніматися і спускатися по сходах і допоможе сформувати правильний малюнок ходи.

Пізній реабілітаційний етап зазвичай проходить вдома, тому успішність його проведення безпосередньо залежить від дисципліни пацієнта. Дуже важливо на даному етапі навіть при значному покращенні самопочуття не переривати заняття з ЛФК і лікувальні прогулянки, щоб відновлення відбулося в повному обсязі. Етап вважається завершеним, коли ендопротез буде надійно закріплений м’язово-зв’язковим апаратом і всі функції кінцівки відновляться. При відсутності реабілітаційних заходів після ендопротезування можуть розвинутися різні ускладнення: неврит, вивих голівки ендопротеза через слабкість зв’язок, перелом біля протезу, інше.

Віддалений реабілітаційний етап. Повне відновлення після ендопротезування

Мета віддаленого реабілітаційного періоду – повернення пацієнта до звичайного, доопераційного життя.

В цей період навантаження на суглоб істотно зростають. Милиці або ходунки, спираючись на які пацієнт пересувався на попередньому реабілітаційному етапі вже можна замінити тростиною, яка наступні півроку буде виконувати суто допоміжну роль при ходьбі. Також для цього реабілітаційного періоду реабілітолог розробить новий комплекс вправ, з урахуванням рівня відновлення рухливості суглоба.

На віддаленому етапі реабілітації пацієнт вже зможе плавати, ходити на лижах, їздити на велосипеді. Безумовно, навіть на даному етапі ще є деякі обмеження рухів, наприклад, нахилятися вперед після ендопротезування кульшового суглоба – категорично заборонено тривалий час. Цей рух буде дозволено згодом, за умови, що протез прижився. Але здебільшого на цьому етапі пацієнти вже практично здорові.

Очевидно, що реабілітація після ендопротезування – процес досить тривалий і дуже відповідальний. І саме від того, з якою точністю, відповідальністю і ретельністю пацієнт буде виконувати всі рекомендації, буде залежати успіх операції і швидкість повернення до повноцінного життя.

Досвід фахівців Центру реабілітації “АКСІМЕД” дозволяє стверджувати: повністю відновити працездатність після установки ендопротеза – реально!

А головними критеріями успішної реабілітації повинні стати завзятість, дисципліна і бажання одужати. І, для стовідсоткового успіху, без допомоги професіоналів не обійтися.

У Центрі реабілітації “АКСІМЕД” фахівці нададуть повний комплекс необхідних процедур з відновлення після ендопротезування суглобів і допоможуть пацієнтові якомога швидше відчути себе абсолютно здоровим.

ЗАПИСАТИСЯ