Коли ми спимо, наше дихання здійснюється наче саме собою, в автоматичному режимі. Дуже багато механізмів в нашому тілі підтримують цю життєво важливу функцію вночі. Та й вдень ​​ми не дуже замислюємося про те, як дихати. Однак уві сні, коли ми не можемо свідомо контролювати дихання, воно з різних причин може порушуватися. Виникають порушення дихання уві сні.

Найчастішим небезпечним порушенням дихання уві сні є його зупинка – апное сну (“апное” з грецької мови дослівно перекладається як зупинка дихання).

Воно може бути обструктивним, коли порушується прохідність дихальних шляхів на рівні глотки, і центральним, коли з боку центру дихання в головному мозку не приходять команди на вдих.

Синдром обструктивного апное сну – це небезпечне захворювання, при якому уві сні у людини багаторазово, більше 5 раз на годину, відбувається спадання верхніх дихальних шляхів тривалістю більше 10 секунд, в результаті чого повітря не може потрапити в легені і наситити кров киснем.

Що ж відбувається при апное уві сні?

Під час сну всі м’язи нашого тіла розслаблюються. Це відбувається і з м’язами гортані, внаслідок чого стінки глотки розслабляються і дихальні шляхи звужуються.

Як правило, в нормі в молодому віці це не призводить до проблем. Однак за наявності ряду факторів стінки глотки розслабляються більше, ніж потрібно, і починають коливатися при проходженні повітря. Так виникає храп.

Сам по собі храп не особливо небезпечний для людини, крім дискомфорту оточуючим.

Однак, якщо процес розвивається далі, то в якийсь момент стінки глотки розслабляються настільки, що повністю змикаються і потік повітря в легені припиняється.

Дихальні рухи тривають, а повітря в легені не надходить.

В результаті цього знижується концентрація кисню в крові (сатурація), знижується пульс, наростає кисневе голодування органів і тканин.

Вже через кілька секунд в кров викидаються гормони стресу, підвищується тиск, пульс, всі органи і системи посилають в мозок сигнали тривоги і мозок короткочасно прокидається, відновлює тонус м’язів глотки, дихальні шляхи розкриваються, і людина робить глибокий вдих з гучним схроапуванням. Дихання відновлюється, кров насичується киснем і мозок засинає.

З цього моменту все повторюється знову. Збоку це виглядає, як переривання гучного храпу паузою у вигляді тиші, після чого виникає сильне схрапування, і храп поновлюється. Однак іноді буває апное без храпу – безшумне апное.

Звучить страшно?

А таких зупинок при важкому синдромі обструктивного апное сну може бути 30, 40, 60 в годину, тобто 240, 320, 480 разів за ніч!

Іноді тривалість епізоду апное уві сні може досягати хвилину і більше. Сумарно, при важкому ступені апное сну, людина може не дихати 3-4 години за ніч. Звичайно, ні про який повноцінний сон в таких умовах йтися не може. Мозок не може зануритися в необхідні йому глибокі стадії сну, адже його сотні разів за ніч змушують прокинутися.

Однак, як правило, сама людина цих зупинок дихання не помічає, так як мозок не запам’ятовує короткі епізоди пробудження.

Причини апное уві сні:

  • Надмірна вага, особливо коли індекс маси тіла перевищує 35 кг / м2;
  • похилий вік;
  • куріння;
  • вживання алкоголю перед сном;
  • особливості будови кісток лицьового скелету і ЛОР органів (мікрогнатія, ретрогнатія, гіпертрофія мигдалин, довгий піднебінний язичок та ін);
  • гіпотиреоз (зниження функції щитовидної залози);
  • ГРВІ;
  • алергічні захворювання верхніх дихальних шляхів;
  • вагітність.

Що ж буде турбувати людину з синдромом обструктивного апное?

  • Гучний храп, який майже не змінюється при зміні положення в ліжку;
    нічні задухи, або зупинки дихання уві сні, помічені рідними;
  • виражена сонливість через грубе порушення сну, так мозок змушений щоразу прокидатися для відновлення дихання. У важких випадках пацієнти можуть безконтрольно засипати в самих невідповідних для цього ситуаціях. Особливо це небезпечно для водіїв і осіб, які керують складною технікою, що працюють на висоті і т. д.;
  • неконтрольоване підвищення маси тіла, стійке до спроб його знизити, так як відсутні глибокі стадії сну, де продукуються гормони, необхідні для контролю жирового обміну;
  • підвищення артеріального тиску, особливо в ранкові години, стійка до лікування артеріальна гіпертензія;
  • головні болі, туман в голові у другій половині ночі і вранці після сну, які, як правило, проходять самостійно протягом години після сну;
  • часте рясне, по 3-5 і більше разів, нічне сечовипускання;
  • надлишкова нічна пітливість в області голови, шиї, верхній частині спини;
  • зниження потенції;
  • нічна печія.

Синдром обструктивного апное сну – це грізне захворювання, при якому багато разів, в 5-6 і більше разів, підвищується ризик ішемічної хвороби, інфарктів і інсультів, грубих обмінних порушень, імпотенції, артеріальної гіпертензії, цукрового діабету та інших небезпечних захворювань.

Якщо у вас або ваших родичів, знайомих є перераховані вище симптоми, то потрібно негайно звернутися до лікаря.

У центрі проблем сну «АКСІМЕД» вас повноцінно обстежать, проведуть полісомнографію – нічне дослідження фізіологічних параметрів сплячої людини, включаючи дихання, храп, насичення крові киснем, структуру сну і т.д.

Так само в процесі дослідження, в разі потреби, буде проведено пробне лікування методом СІПАП- терапії в другій половині ночі. Це дасть точне розуміння проблеми, дозволить встановити її тяжкість, і дасть можливість підібрати ефективний метод лікування.

Лікування апное

На сьогоднішній день для лікування апное сну середнього та тяжкого ступеня (більше 15-30 зупинок дихання в годину) у всьому світі застосовується СІПАП-терапія.

СІПАП-терапія (від англійського CPAP – Continuous Positive Airway Pressure) метод створення постійного позитивного тиску в дихальних шляхах людини СІПАП-апаратом через спеціальну маску.

Такий метод терапії є, в переважній більшості випадків, єдиним ефективним у пацієнтів із середнім і важким ступенем тяжкості захворювання. Під час сну людина спить зі зручною маскою на обличчі, через яку СІПАП-апарат автоматично подає повітря під необхідним лікувальним тиском, наче роздуваючи дихальні шляхи зсередини, не даючи їм спадати.

Сучасні СІПАП-апарати – це складні і розумні машини, які здатні повністю взяти контроль дихання на себе, запобігаючи будь-яким його порушення уві сні.

В процесі лікування майже відразу, після першої ночі, зникають симптоми захворювання, пропадає денна сонливість, відновлюється працездатність, знижується вага тіла, нормалізується артеріальний тиск, глюкоза крові, поліпшується потенція.

Доведено, що тривале застосування СІПАП-терапії на 10 років збільшує тривалість життя.

Скільки потрібно спати з СІПАП-апаратом?

Метод СІПАП-терапії не виліковує саме захворювання, він тільки прибирає сам симптом апное уві сні. Але пацієнти молодого віку при значному зниженні ваги тіла можуть через 9 місяців пройти повторну полісомнографію і в ряді випадків від СІПАП-терапії можна відмовитися.

У більшості ж випадків СІПАП-терапія – тривалий метод лікування, відмова від якого швидко відновить всі симптоми захворювання.

У пацієнтів з легким ступенем синдрому обструктивного апное сну без виражених клінічних проявів можна пробувати інші методи лікування, періодично раз в 3-4 місяці контролювати дихання уві сні в домашніх умовах за допомогою скринінг-систем.

Розгорнуті індивідуальні рекомендації надає лікар після проведення полісомнографії.

ЗАПИСАТИСЯ