Храп уві сні

Практично немає жодної людини, яка в своєму житті не стикався з таким вкрай неприємним явищем, як храп. І це не дивно, адже за статистикою у кожного п’ятого людини після 30 років виникає храп уві сні. Причому храп у чоловіків зустрічається майже вдвічі частіше, ніж у жінок.

Після 35 років вираженість храпу істотно зростає, і в віці 60 років сильно хропуть 60% чоловіків і 40% жінок.

А скільки людей терплять цей неприємний звук всю ніч від своєї другої половинки? А хтось змушений спати в іншій кімнаті. У сімейному житті іноді надмірний храп уві сні може стати каменем спотикання, через що близько 10% подружніх пар в кінці кінців розлучаються.

Але це одна сторона проблеми. Набагато важливіше, що:

Храп є передвісником і частим симптом небезпечного для життя стану, при якому відбуваються періодичні зупинки дихання уві сні – синдрому обструктивного апное сну.

Правда не завжди храп пов’язаний з зупинками дихання. Буває неускладнений або первинний храп. Але практично завжди синдром обструктивного апное сну супроводжує гучний храп, який переривається в момент затримки дихання.

Які ж причини храпу?

Храп це акустичний феномен, що виникає через коливання м’яких стінок гортані при русі вдихуваного повітря.

Справа в тому, що коли ми не спимо, м’язи гортані знаходяться в хорошому тонусі, і дихання безшумне.

Уві сні з віком, або в силу інших обставин, м’язи гортані стають більш розслабленими, що звужує дихальні шляхи, і під час руху повітря стінки гортані коливаються як спущене вітрило на вітрі, викликаючи характерний звуковий феномен. Крім того при великому й довгому піднебіннему язичку, особливості будови м’якого піднебіння теж можливо зіткнення цих утворень із задньою стінкою глотки.

Особливо храп посилюється в фазу швидкого сну (REM-сон), коли м’язи всього тіла фізіологічно більше розслаблені (під час сну на спині через западання язику, після рясного прийому алкоголю перед сном).

З віком м’язи розслабляються настільки, що вже не можуть підтримувати просвіт дихальних шляхів і стінки глотки спадаються. Так і розвивається синдром обструктивного апное сну.

Тому сьогодні фахівці вважають храп передвісником порушень дихання уві сні в ланцюжку:

храп → гіпоное (зниження потоку повітря через дихальні шляхи) → апное.

Так само храп виникає при ряді захворювань:

  • ожиріння;
  • зниження функції щитовидної залози (гіпотиреоз);
  • муковісцедоз;
  • аномалії будови глотки і нижньої щелепи та ін., які вимагають діагностики і лікування.

Коли з храпом потрібно звертатися до лікаря?

  • коли гучний храп виникає щоночі і особливо не змінюється при зміні положення в ліжку;
  • коли періодично храп переривається паузами;
  • якщо є інші ознаки синдрому обструктивного апное сну – потрібно негайно звернутися до лікаря.

В першу чергу важливо виключити порушення дихання уві сні. Для цього необхідна консультація сомнолога і проведення нічного дослідження сну – полсімнографіі, при якому досліджують багато фізіологічних параметрів сплячого, включаючи дихання, насичення крові киснем, визначають структуру сну і багато іншого.

Якщо храп не ускладнений порушенням дихання, то отоларинголог за необхідності може порадити оперативне або медикаментозне лікування храпу. Так само, якщо потрібно, проводиться консультація суміжних спеціалістів, лабораторна та інструментальна діагностика.

Не можна ігнорувати храп, так як часто він може бути ранньою ознакою ряду небезпечних захворювань.

Необхідний мультидисциплінарний підхід з метою пошуку причини храпу і визначення правильної тактики його лікування.

Все це можливо в Клініці сучасної неврології «АКСІМЕД», на базі якої працює Центр проблем сну, ведуть прийом всі необхідні фахівці, є необхідне сучасне обладнання.

І нехай відсутність храпу поверне спокійний сон вам і вашим близьким.

ЗАПИСАТИСЯ