Невралгії та неврити розвиваються в резутаті ураження периферичних нервів, яке обумовлене травмою, слабким кровопостачанням, здавлюванням, інфекцією, інтоксикацією та іншими факторами.
Неврит – це процес запалення, до якого заклучаються периферичні нерви.
Неврити можна розділити на 2 категорії:
- Мононеврити – вид невриту, що зачіпає один з нервів (сідничний або лицьовий).
- Поліневрити зачіпають множинну кількість нервів. Наприклад, міжреберний неврит.
Невралгія – ураження периферичних нервів, що супроводжується больовими нападами в області іннервації. При невралгії не спостерігаються рухові порушення або зниження чутливості. Захворювання розвивається в нервах, що проходять через тонкі отвори і/або канали.
Залежно від ділянки, в якій виникає біль, розрізняють такі типи невралгії:
- міжреберна невралгія;
- потилична, лицьова невралгія;
- постгерпетична невралгія;
- невралгія трійчастого нерва;
Причини розвитку невралгії та невриту
- бактерії та вірусні інфекції;
- токсичні речовини;
- порушення обміну речовин;
- різноманітні травми;
- алергени і аутоантигени;
- порушення мікроциркуляції;
- пухлини;
- генетична схильність;
- вузькі кісткові канали і грижі дисків.
Симптоми невралгії та невриту
Основними симптомами невралгії є больові відчуття по ходу гілок і стовбура. Болі можуть відрізнятися нападоподібним характером і мати різний генезис (болі у вигляді печіння, гострі болі, що стріляють, рвуть, а іноді і не проходять). Напади з’являються спонтанно або в процесі руху, при перенапруженні та переохолодженні. Також напади можуть супроводжувати вегетативні порушення. Іноді напади можуть виникати в один і той же час.
Основний симптом невриту – біль по ходу розташування нерву, що має локальний характер. Тягнучий біль в ділянці ураженого нерва і віддача в прилеглі тканини. Також для невриту характерна атрофія м’язової тканини, практично без розвитку плегії. Якщо стан при невриті не є гострим, відновлення, як правило, займає кілька тижнів.
Наслідки невралгії та невриту
В результаті невриту також можуть спостерігатися:
- відсутність (зниження) чутливості
- повна відсутність (плегія) або зниження сили (парез) м’язів, які іннервуються ураженим нервом
- порушення живлення м’язів
Порівнюючи неврит і невралгію, необхідно відзначити, що в основі невриту завжди лежить запалення. Що ж стосується невралгії, то в її основі – біль по ходу стовбура і гілок нерва. Нерідко, особливо при ударах і травмах, невралгія може супроводжуватися невритом.
Для початку правильного лікування невриту та невралгії, необхідно, в першу чергу встановити природу і причини виникнення захворювання. Головну роль у якісному лікуванні невралгії та невриту грає досвідчений лікар-невролог, який допоможе вам повернутися до звичного життя.