Фіброміалгія


«Докторе, дивіться, в мене тут болить… і тут болить, і отут болить… і отам ще болить», – тикає себе пальцем у різні точки пацієнт.

«Нууу…це у Вас, напевне, палець зламаний», – махнув рукою лікар.

Мабуть, тим лікарем з анекдоту був хірург, бо невролог, судячи з такої симптоматики, запідозрив би в пацієнта ФІБРОМІАЛГІЮ.

Що таке фіброміалгія?

Чи не кожен третій пацієнт на першому прийомі скаржиться на біль у тій чи іншій групі м’язів. Одним із захворювань, для якого характерна така симптоматика, є ФІБРОМІАЛГІЯ – складний нервовий розлад із поширеним м’язово-скелетним болем, порушенням сну, ранковою скутістю суглобів і м’язів і постійною втомою.

Серед усіх форм хронічного больового синдрому фіброміалгія майже завжди є супутньою депресивним розладам.

У жінок фіброміалгію діагностують частіше, ніж у чоловіків. З симптомами фіброміалгії пацієнти звертаються, окрім неврологів, і до ревматологів, і до лікарів загальної практики.

Однак, незважаючи на досить високу поширеність звернень, діагностується фіброміалгія вкрай рідко і у світі, і в Україні. За даними статистики, на фіброміалгію страждає лише 2-4% населення.

Основний симптом фіброміалгії — хронічний біль, не обумовлений жодною патологією скелетно-м’язового апарату, який турбує пацієнта більш як три місяці. Біль носить дифузний (розпливчастий, неясний) характер, поширюється по всьому тілу вище і нижче талії. Зазвичай пацієнти описують свій стан, як в анекдоті вище: «докторе, в мене болить скрізь» або «я відчуваю себе постійно застудженим». Іноді пацієнти також відзначають біль і припухлість у суглобах. Крім того, хворі часто скаржаться на оніміння, поколювання, печіння, відчуття повзання мурашок по шкірі, особливо в ногах і руках.

Іншим поширеним симптомом фіброміалгії є підвищена стомлюваність. Найчастіше пацієнти відчувають себе стомленими при пробудженні, але можливий прояв симптому і в другій половині дня. Незначне фізичне навантаження здатне різко посилити біль по всьому тілу і втому, хоча тривалий відпочинок і відсутність активності також можуть загострювати симптоматику.

Пацієнти із фіброміалгією вранці відзначають окостеніння або відчуття втрати рухливості в суглобах, а також скутість у тілі і відчувають себе невиспаними, навіть після повноцінного проміжку сну – 8–10 год. Хворі скаржаться, що сплять неміцно, часто прокидаються і важко засинають. Зазвичай пацієнти кажуть: «Зранку у мене відчуття, ніби я всю ніч не спав, а розвантажував вагони».

Поведінкові та психологічні фактори також відіграють певну роль у розвитку клінічної картини фіброміалгії. Встановлено, що поширеність супутніх психіатричних захворювань у пацієнтів із фіброміалгією може сягати до 60%.

Як ми писали вище, депресія і тривожні розлади — найбільш поширені стани. Також у більшості пацієнтів із фіброміалгією спостерігають когнітивні порушення – проблеми з концентрацією чи увагою. Зазвичай хворі описують свій стан як «туман у голові».

Як діагностують фіброміалгію?

Раніше для діагностики цього захворювання лікарі натискали на 18 точок і відзначали, які з них болять. Наявність не менше 11 із 18 специфічних болючих точок свідчило про наявність у пацієнта фіброміалгії. Але в сучасній діагностиці частіше застосовуються опитування пацієнта за спеціальними тестами, а також цей діагноз попередньо встановлюється, якщо біль поширюється по всьому тілу і турбує хворого більше трьох місяців.

Іноді, для виключення інших захворювань зі схожими симптомами, фахівці призначають один або кілька аналізів крові, такі як:

  • розгорнутий аналіз крові;
  • швидкість осідання еритроцитів;
  • тест на антитіла до циклічного цитрулінованого пептиду;
  • тест на ревматоїдний фактор;
  • аналіз на функцію щитовидної залози, тощо.

Як лікують фіброміалгію?

Нажаль, поки що не існує «пігулки», яка може вилікувати це захворювання. На сьогодні основні напрямки в лікуванні фіброміалгії:

  • зменшення вираженості периферичного болю, зокрема болю в м’язах;
  • нормалізація порушень сну;
  • лікування, спрямоване на супутню патологію, зокрема депресію.

Тобто, все, на що направлена терапія – це полегшення неприємних симптомів за допомогою обезболюючих засобів, релаксантів, антидепресантів.Також допомагає регулярна рухова активність і вправи на релаксацію.

Інколи пацієнтів із фіброміалгією, в яких не виявляють периферичних змін, лікарі розглядають як симулянтів або хворих з істерією. Деякі лікарі в ситуаціях, коли вони не можуть виявити органічної причини болю,припускають психосоматичні та соматоформні розлади.

Однак доведено, що центральна сенситизація (механізм формування хронічного болю, який характеризується тим, що після тривалої периферичної стимуляції больових рецепторів, залишається певний рівень збудження в центральних сенсорних нейронах, який підтримує біль навіть за відсутності надалі периферичної патології), а також порушення норадренергічного та серотонінергічного інгібіторного контролю болю при фіброміалгії виникають не внаслідок органічних змін у м’язах, фасціях, зв’язках або сполучній тканині, а в результаті нейродинамічних порушень ЦНС у осіб із генетичною схильністю під впливом великої кількості стресових подій, як фізичних так і психічних.

Нажаль, людям, які мають фіброміалгію, часто ставлять правильний діагноз запізно, через різноманітність симптомів. Це пов’язано з незвичайними проявами хвороби, недостатньою інформованістю лікарів і відсутністю чітких діагностичних критеріїв.

Як правило, хворі звертаються до різних лікарів і фахівців, поки нарешті отримають правильний діагноз. Наприклад, їм часто помилково діагностують ревматизм або артрит, і, як наслідок, лікування не дає ніяких результатів.

Сучасні дослідження підтверджують, що фіброміалгія є НЕ РЕВМАТИЧНИМ захворюванням, а НЕВРОЛОГІЧНИМ і насправді є розладом центральної нервової системи.

Ось чому, якщо ви спостерігаєте:

  • Хронічний біль, який турбує більш як три місяці;
  • Окостеніння або відчуття втрати рухливості в суглобах, яке є дуже болісним;
  • Порушення сну, коли попри отримання достатньої кількості сну, ви не відпочиваєте;
  • Незначні когнітивні збої, такі як: певні труднощі з концентрацією уваги або уповільнена здатність зосередитися на певних завданнях;
  • Абдомінальний дискомфорт: біль у животі, закреп або діарея, синдром подразненого кишечника, труднощі з перетравлюванням або ковтанням їжі;
  • Міофасціальний больовий синдром – коли ви можете відчувати болісні повторювані «поштовхи» в найнесподіваніших місцях, або іноді просто сумка на плечі може викликати дуже гострий біль в шиї, плечі й навіть лікті;

і якщо ці симптоми мають постійний характер або на додаток поєднані з іншими проблемами неврологічного характеру, наполегливо рекомендуємо вам звернутись до фахівців клініки «Аксімед».

В ході огляду лікаря-невролога найчастіше з’ясовуються і інші симптоми хвороби, які дають можливість більш точно поставити діагноз.

Записуючись на прийом до невролога в Клініці сучасної неврології «АКСІМЕД», Ви робите вибір не тільки на користь кваліфікованого лікаря, який проведе первинний огляд, а й на користь професійної команди фахівців, які готові допомогти Вам відновити своє здоров’я.

Тут Ви знайдете небайдужих лікарів, адже для Клініки «АКСІМЕД» немає нічого важливішого за здоров’я наших пацієнтів.