Чому болить спина?


Згідно зі світовою статистикою, близько половини працездатного населення страждає від болю в спині, і лише 15-20% з них звертаються за медичною допомогою.

Як правило, біль у спині обумовлений остеохондрозом хребта та рефлекторною напругою м’язів, як наслідок, порушеннями постави (сколіоз), мікротравмами та перерозтягуванням м’язів, рідше — запальними та пухлинними ураженнями хребта та навколишніх тканин.

Болі в спині відчувають люди, які довго змушені перебувати в нефізіологічному для тіла статичному положенні з напругою м’язів.

Це буває при керуванні машиною, сидячій роботі, при тривалих переїздах або перельотах, заняттях спортом, носінні ваги, роботі на присадибній ділянці. Всі ці фактори викликають порушення біомеханіки та стато-динамічної функції хребетного стовпа.

Причини та ознаки болю у спині

Остеохондроз – одна з найчастіших причин болю у спині. Дослівно цей латинський термін означає уреження кісток та хрящів. При захворюванні на остеохондроз – симптоми, причини виникнення та характер перебігу недуги багато в чому залежать від способу життя та схильності організму до патологій кістково-хрящової тканини.

Перші ознаки остеохондрозу залежать від того, який відділ хребта уражений. Взагалі остеохондроз може вразити будь-який відділ: шийний, грудний, поперековий, але частіше страждають саме шийний і поперековий відділи, оскільки хребет у цих місцях найбільш рухливий і відчуває велике навантаження.

Починається захворювання, зазвичай, поступово. Дехто вважає моментом його початку гострий напад болю в спині – так званий «простріл». Але це не так: «простріл» – це стадія хвороби, що вже далеко зайшла, коли в хребетному хрящі відбулися дегенеративні зміни.

Міжхребцевий диск складається з пульпозного (студенистого) ядра, що представляє собою м’яку, желеподібну субстанцію, багату на воду і глікозаміноглікани, а також з фіброзного кільця, яке покриває диск зверху, складається з щільної сполучної тканини і виконує захисну функцію.

Стадії остеохондрозу

Виділяють чотири стадії остеохондрозу.

Перша (доклінічна) стадія остеохондрозу

На першій (доклінічній) стадії можлива повна відсутність симптомів, не видно жодних змін на рентгенівських знімках, але вже розпочався процес ураження хребетних хрящів. У цей час людину або нічого не турбує, або турбує помірний дискомфорт в області хребта та швидка стомлюваність спинних м’язів.

Друга стадія остеохондорзу – зміни пульпозного ядра

Пульпозне ядро – одна із структур міжхребцевого диска, від нього багато в чому залежить міцність та еластичність хряща. Коли в ядрі починаються хворобливі зміни – диск ущільнюється, зменшується його висота, хребці зближуються і здавлюють коріння нервів, що проходять між ними. У цей момент виникає характерний біль.

Симптоми ураження поперекового відділу включають чітко локалізований ниючий біль у попереку і зменшення обсягу рухів в ньому (утруднення поворотів і нахилів). Ураження шийного та грудного відділів також характеризується болем та обмеженням рухливості уражених областей.

Третя стадія – стадія руйнування фіброзного кільця

Фіброзне кільце хребта – це структура, що оточує драглисте ядро. Після ураження ядра, починаються зміни у фіброзному кільці: воно висихає, тріскається, у ньому утворюються розриви, у яких випинається драглисте ядро. Цей стан називається протрузією диска: міжхребцевий диск більше не виконує функцій амортизатора та елемента хребта, що скріплює. Хребці починають зміщуватися, відхилятися від осі і зрештою приймають неправильне положення (виникають їх так звані підвивихи).

У симптоматиці хвороби, крім посилення больових відчуттів, які тепер розливаються по всій спині, з’являються розлади чутливості та порушення рухових функцій. Ознаки ушкодження шийного відділу доповнюються головними болями, запамороченням, нудотою, порушенням чутливості верхніх кінцівок, характерними «прострілами» – раптовим, стріляючим болем в ураженому відділі хребта. Зокрема, при шийному прострілі біль може захоплювати навіть пальці рук, що завдає людині особливо сильних страждань.

  • При ураженні поперекового відділу з’являється різкий біль у попереку, що «стріляє», часто віддає в сідницю і по задній або бічній поверхні стегна і гомілки; оніміння гомілки і пальців стопи; іноді можуть бути рухові порушення у вигляді слабкості м’язів стопи.
  • Якщо ж недуга вразила грудний відділ – біль може імітувати напад стенокардії (раптовий біль у серці) та інфаркт. Так само ця форма захворювання здатна набувати вигляду та інших патологій – хвороб шлунка, кишечника, печінки, нирок, підшлункової залози, статевих органів – тобто практично всіх органів черевної порожнини. Характер болю та порушення функцій кожного органу залежать від того, які саме хребетні нерви були защемлені.

Четверта стадія – заміщення диска рубцевою тканиною

На цьому етапі хвороби міжхребцевий хрящ повністю гине та замінюється щільною фіброзною тканиною. Зміщені на попередній стадії хвороби хребці скріплюються між собою та зростаються у неправильному положенні. Хребет на ураженій ділянці перестає згинатися.

Клінічні прояви можуть бути різними, але, найчастіше, цій стадії відзначається зменшення больових відчуттів, оскільки ураженого хряща – основного джерела болю – більше немає.

Однак зі зрощенням хребців, затискання корінців хребетних нервів (якщо воно було) не зникає, а лише посилюється. Тому біль повністю не проходить, як і залишаються розлади чутливості і рухових функцій. Рухливість хребта в ураженому відділі повністю втрачається.

Лікування болю у спині

Адекватне та своєчасне лікування болю в спині дозволить пацієнтові зберегти працездатність, уникнути ускладнень та інвалідизації. Тому надзвичайно важливим є звернення до лікаря-невролога вже за перших симптомів хвороби.

Оскільки причини болю в спині найчастіше біомеханічні та м’язово-фасціальні, крім медикаментозних засобів протизапальної та протинабрякової дії, лікар використовує безліч немедикаментозних методик, що дозволяють привести в норму стан м’язів та хребетно-рухових сегментів.

  • Це насамперед фізіотерапевтичні методи (магнітотерапія, фонофорез, електролікування), лікувальна фізкультура, масаж та мануальна терапія.
  • Складання програм терапії проводиться строго індивідуально кожному пацієнту, згідно з даними його огляду та візуалізаційних методів (рентгенографія, МРТ).
  • У клініці сучасної неврології «Аксімед» працюють висококваліфіковані фахівці в галузі вертебрології, які мають найсучасніші реабілітаційні методики.
  • Наша клініка має всі необхідні умови для лікування та реабілітації пацієнтів з болем у спині: сучасна фізіотерапевтична апаратура, комфортабельний денний стаціонар, спеціалізований зал лікувальної фізкультури.

Пам’ятайте, що хворобу легше запобігти, ніж лікувати ускладнені форми.

Якщо Вас чи Ваших близьких турбує гострий чи хронічний біль у спині, ми будемо раді розібратися у причинах, призначити адекватне лікування та позбавити Вас від недуги.