Підвищений тиск – одна з основних причин інсульту


Гіпертонія – вбивця №1 у всьому світі

Небезпека підвищеного кров’яного тиску у тому, що це захворювання вражає артерії різних органів та головного мозку. Підвищений тиск є однією з основних причин гострого порушення мозкового кровообігу (як ішемічного, так і геморагічного характеру).

Що означає ваші показники артеріального тиску?

Розуміння ваших результатів вимірювання артеріального тиску є ключем до його контролю та своєчасного вжиття заходів щодо його зниження.

  • Верхній показник (систолічний артеріальний тиск) показує, який тиск робить ваша кров на стінки артерій, коли серце б’ється.
  • Нижній показник (діастолічний артеріальний тиск) – показує тиск крові на стінки артерії під час відпочинку серця між ударами.

Категорії артеріального тиску

Існують такі діапазони артеріального тиску (АТ):

  • Оптимальне – показники менше 120/90 мм рт. ст.
  • Нормальне – коли показання знаходяться в межах від 120 до 129 систолічного та/або від 80 до 84 мм рт.ст. діастолічного тиску.
  • Високе нормальне – діапазон показань від 130 до 139 систолічного та/або від 85 до 89 мм рт.ст. діастолічного. На цій стадії важливо вжити заходів для контролю свого стану, щоб запобігти гіпертонії.
  • Гіпертонія 1 ступеня – тиск у межах 140-159/90-99 мм рт.ст.
  • Гіпертонія 2 ступеня – АТ знаходиться в діапазоні 160-179/100-109 мм рт. ст. і вище.
  • Гіпертонічний криз – це стадія, коли показання артеріального тиску раптово перевищують 180/110 мм.рт.ст. Необхідно негайно звернутися по медичну допомогу.

Чому гіпертонію називають «тихим убивцею»?

Гіпертонію називають ще «тихим убивцею», оскільки вона часто протікає безсимптомно. Люди з підвищеним тиском можуть тривалий час не відчувати головний біль, запаморочення і навіть не підозрювати про наявність підвищеного тиску. Тому лікування захворювання (прийом гіпотензивних препаратів) відтягується на невизначений термін. Але в цей час підступна хвороба продовжує ушкоджувати стінки артерій головного мозку, і будь-якої миті може стати причиною інсульту.

За якого тиску настає інсульт?

Ураження артеріальних стінок відбувається не тільки тоді, коли у вас високі абсолютні значення артеріального тиску, але й у разі високого діастолічного тиску, варіабельності систолічного і навіть у моменти падіння тиску.

Фото повреждения стенок сосудов мозга

Інсульт головного мозку може статися за будь-яких показників тиску. Він залежить не від цифр, а від тривалості захворювання.

Високий тиск протягом дуже довгого часу ушкоджує судини, поганий холестерин починає накопичуватися вздовж стінок артерій. Це збільшує навантаження на всю систему кровообігу та знижує її ефективність. Ослаблені артерії у мозку лопаються чи забиваються, що зумовлює інсульт.

Останні дослідження довели, що ризик смерті від ішемічної хвороби серця та інсульту подвоюється з кожним збільшенням систоли на 20 мм рт. ст. або діастолічним збільшенням на 10 мм рт. ст. серед людей віком від 40 до 89 років.

При гіпертонії уражаються переважно невеликі артерії, які постачають глибокі відділи півкуль мозку. Тому підвищений тиск призводить найчастіше до лакунарного ішемічного інсульту. А також є причиною судинної енцефалопатії.

Її розвиток пов’язаний з атеросклерозом артерій мозку, діаметром 150-200 мкм. Енцефалопатія проявляється порушенням пам’яті, сповільненістю ходи, нечіткою мовою, труднощами сечовипускання. Симптоми наростають та виявляються найчастіше після лакунарного інсульту.

У 80-85% випадків геморагічного інсульту причиною є підвищений тиск.

Внутрішньомозковий крововилив розвивається раптово в результаті спазму або паралічу мозкових артерій.

При гіпертонічному кризі різко розширюються артерії, і під тиском кров заповнює капіляри та вени.

Важливо при дуже високому тиску не приймати препарати, які різко знижують тиск. Найчастіше інсульт відбувається саме у момент різкого зниження тиску.

Як запобігти інсульту при підвищеному тиску?

Потрібний постійний контроль артеріального тиску. У разі підвищення тиску більше 130/85 мм.рт.ст. слід звернутися до лікаря. Він порекомендує коригувальну дієту, гіпотензивні ліки, а також препарати для покращення кровообігу та живлення мозку.

Ефективність препаратів, що нормалізують кровообіг, давно доведена. Але при їх прийомі важливо виключити такі негативні фактори: куріння, алкоголь, їжу багату на холестерин, а також надмірні розумові навантаження.

Отже, необхідні заходи для нормалізації тиску включають:

  • Постійний контроль артеріального тиску.
  • Дотримання збалансованої дієти з низьким вмістом солі.
  • Обмеження алкоголю.
  • Регулярна фізична активність.
  • Підтримка здорової ваги.
  • Відмова від куріння.
  • Постійний прийом лікарських препаратів, призначених лікарем.

Своєчасне виявлення, контроль та лікування підвищеного тиску – запорука запобігання інсульту та інфаркту головного мозку.