Соматоморфні розлади

Соматоформні розлади – актуальна проблема сучасної медицини. У зв’язку з постійними стресами, конфліктами, важкими життєвими ситуаціями пацієнтів з такою формою розладу зустрічається все більше з кожним роком. По суті, це неправильна реакція нервової системи людини на зовнішні подразники, що призводить до зростання загадкових пацієнтів з багатьма скаргами на яскраві симптоми різноманітних захворювань без соматичної патології.

Такі пацієнти не симулянти, вони справді потребують кваліфікованої медичної допомоги.

Основна причина їх скарг – реакція психіки на стрес, складність, життєві події. Саме емоційно значущі для пацієнта стресові ситуації призводять до соматоформних розладів.

Найчастіше на такі розлади страждають люди, які переживають все в собі, не виражають свої емоції при сильних психологічних проблемах. Тоді емоції виливаються у соматичні симптоми, скарги на захворювання внутрішніх органів.

Парадокс у тому, що такі пацієнти звертаються до психіатра в останню чергу. Вони роками можуть ходити по замкнутому колу до різних вузьких фахівців та витрачати час та кошти на численні непотрібні діагностичні та лікувальні процедури.

Симптоми соматоформних розладів

Лише досвідчений невролог, лікар-психіатр та психотерапевт здатні розпізнати ознаки емоційного розладу та призначити правильну схему лікування, включаючи психотерапевтичні та реабілітаційні заходи.

Ознаки пацієнта із соматоформним розладом:

  • Пацієнт постійно скаржиться на хворобливі відчуття у різних органах та системах організму;
  • Людина ходить по колу до різних фахівців, часто вимагаючи дорогих медичних обстежень;
  • Хворий усіляко заперечує можливу психологічну обумовленість симптоматики;
  • Спостерігається нервозність, тривожність, дратівливість, знижений настрій, занепад сил, внутрішня напруга, незадоволеність;
  • Їм властива демонстративність поведінки (намагаються довести лікареві серйозність свого захворювання та його некомпетентність);
  • Пацієнт максимально перебільшує та драматизує свої симптоми, не об’єктивно викладає історію хвороби.

Іпохондричний розлад відрізняється тим, що пацієнт впевнений у наявності у себе тяжкого, невиліковного захворювання, такого як злоякісна пухлина, тяжка ішемічна хвороба тощо. На цьому фоні можуть з’являтися різні фобії.

Найбільш поширені скарги пацієнтів із соматоформним розладом

Скарги таких пацієнтів неможливо підтвердити конкретними морфологічними змінами в організмі, тобто жодні лабораторні чи діагностичні методи аналізу не дають відповіді на причину певних симптомів.

До найвідоміших функціональних розладів відносяться:

  • З боку шлунково-кишкового тракту – синдром подразненої кишки, невиразкова диспепсія, нудота, блювання, здуття, діарея, метеоризм;
  • Порушення сечовипускання, біль у попереку, ПМС;
  • З боку серцево-судинної системи: біль у грудній клітці, задишка без навантаження;
  • Надходять скарги на тимчасову втрату зору, нюху, слуху, порушення чутливості на різних ділянках тіла;
  • З боку вегетативної нервової системи: гіпергідроз, почервоніння шкіри, тремтіння кінцівок, синдром хронічної втоми, головний біль напруження, грудка у горлі, кашель;
  • Хронічний соматофорний больовий розлад супроводжується виснажливими, болісними болями в певних органах або системах, фіброміалгія.

Лікування соматоформних розладів у м. Київ

У клініці «Аксімед» неврологи, психіатри та психотерапевти працюють пліч-о-пліч з такими пацієнтами, індивідуально розробляють програму лікування з використанням ефективної психотерапії та медикаментозної терапії.

75% успіху лікування залежить від того, наскільки пацієнт відчуває, що лікар справді його чує, розуміє.

Лікар-невролог та психіатр підбирає медикаментозне лікування, а психотерапевт займається тим, що допомагає пацієнтові навчитися жити в нових умовах, адаптуватися у суспільстві та пережити стрес.

Ми допоможемо Вам та Вашим близьким максимально швидко та ефективно позбутися соматоформного розладу.