Кінезотерапія у програмі фізичної реабілітації пацієнтів з болем у нижній частині спини


автор: Сіделковский О. Л. ,

Клініка сучасної неврології «Аксімед», м. Київ, Україна

Світова медична статистика свідчить про те, що майже у 40% офісних працівників упродовж року виникають люмбалгії та люмбаїшалгії, що обумовлюють тимчасову втрату працездатності та значні економічні збитки.

Мета дослідження – визначити можливість використання індексу болю у спині ( BAI ), що є складовою шкали BROW , як критерію оцінки ефективності кінезотерапії у комплексному лікуванні болю у нижній частині спини.

Матеріали та методи. Протягом року проведено комплексне лікування 25 офісних працівників приватних фірм з люмбалгією та люмбаішалгією (середній вік 35,62 ± 3,2р., жінок 16, чоловіків 9), які мали страховий медичний поліс, що забезпечувало високу вірогідність прихильності пацієнтів до систематичного виконання фізичних вправ, спрямованих на відновлення активних люмбальних рухів та підвищення сили м’язів – екстензорів хребта.

Запропоновані пацієнтам персоніфіковані програми фізичної реабілітації, окрім комплексів спеціальних вправ, включали рекомендації щодо розширення загального рівня рухової активності та усунення/корекції чинників ризику кардіоваскулярної патології.

Порівняльні результати показників виконання 5-ти люмбальних вправ за вимогами тесту BAI (нахили тулуба вперед; ліворуч-праворуч та з поворотом назад «скручування» і фіксацією больових відчуттів) до і після лікування свідчив про доцільність використання шкали BROW як об’єктивного критерію оцінювання ефективності кінезотерапії   у комплексному лікуванні болю у нижній частині спини.